SEO, Search Engine Optimization – En İyi Arama Motoru Optimizasyonu

1
126
seo
seo

Bu makalede SEO nasıl yapılır, SEO nedir? Arama motoru optimizasyonu için önemli ip uçları nelerdir gibi konuları ele alacağız. Ortalama okuma süresi 30 dakika. Yorum yapmayı unutmayın.

İçindekiler


1.) Temel web hayati değerleri


2.) Google passage (geçiş) sıralaması


3.) Öne çıkan snippetler


4.) Görsel arama önemi


5.) Etki alanı yetkilisi 2.0


6.) Video dalgalanmaya devam ediyor


7.) Ana arama amacı


8.) Azalan TO’larla mücadele


9.) Hızlı SEO ipuçları

seo içindekiler

Temel Web Hayati Değerleri

Temel Web Hayati Değerleri

SEO için Google’un son derece önemli olduğunu düşündüğü veya üç belirli web sayfası deneyimi ölçümlerinden oluşan bir settir:

 • En büyük zengin içerikli boya
 • İlk giriş gecikmesi
 • Kümülatif düzen kayması

Bununla birlikte, sitenizin temel web özelliklerini optimize etmemeniz veya hiçbir neden yok. Bu yüzden üzerinde çalışmak için biraz zaman ayırmak mantıklı. Nasıl yapacağınızhakkında bilgi vereceğim.

Temel Web Hayati Değerleri

Temel web hayati puanlarınızı nasıl iyileştirebilirsiniz?

Açık olmak gerekirse, temel web hayati değerleriniz tam olarak web sitenizin altyapısına bağlıdır. Ancak öncelikle bir hız testi yaparak tüm sorunları tespit etmeniz gerekecektir.

Örneğin; WordPress ile Shopify veya bir özel altyapının css, js ayarları farklı olacaktır. Bu yüzden yapılacak ayarlar, o altyapıya uygun olmalıdır.

Kullandığınız resimleri, 4 bit, 8bit veya16bit aralığında 1kb ile en fazla 20kb büyüklüğünde tutmaya çalışın. Açılış hızınız büyük ölçüde etkilenecektir.

Bahsettiğimiz tüm bu ayarları ücretsiz SEO araçları ile kendiniz yapabilirsiniz. Ask4SEO ziyar edin.

Sonuç olarak bu, temel web yaşamsal puanlarımızı önemli ölçüde iyileştirdi. Neyse ki, muhtemelen sitenizin kodunu tamamen elden geçirmeniz gerekmiyor.

Ancak, yukarıda özetlediğim ipuçlarını kullanarak 10 üzerinden 9’unda temel web yaşamsal puanlarınızı artırabilirsiniz.

Ve bununla birlikte, 2. bölüme geçme zamanı geldi.

Google SEO Geçiş Sıralaması

Ekim ayında Google, “passages” yani pasaj adlı yeni bir arama teknolojisini duyurdu . Bu özellik, google’ın bir sayfanın belirli bölümlerini bağımsız olarak sıralamasına olanak tanır. Aramaların %7’sine etki edecek bu durum çok önemli bir hal aldı.

Google Passage Ranking

Google Passage Ranking SEO için Nasıl Çalışır?

Pasajlar, Google’ın belirli bir sayfadaki belirli, alakalı pasajları sıralamasına olanak tanır. Sadece sayfanın kendisi değil. (Öne Çıkan Snippet’lerin güçlendirilmiş bir sürümü gibi) Yani bir bölüm yerine tüm sayfanın alaka düzeyini hesaba katın.

Artık o sayfanın belirli bir bölümünün alaka düzeyini de boyutlandıracaklar. Bununla birlikte, Google yine de tüm sayfaları değerlendireceklerini açıkça belirtti. Dolayısıyla, backlink, sayfa içi SEO, UX sinyalleri ve Google’ın diğer sayfa düzeyinde sıralama faktörleri geçerli olmaya devam edecek.

Oluşan fark, tek bir sayfanın artık daha fazla sıralama şansı olmasıdır. Yani, sayfanın optimize edildiğini ve düzenlendiğini varsayarsak.Tam olarak şimdi anlatacağım konu bu.

Uzun Form İçeriğini İkiye Katlayın

Örneğin, sayfanızda blog yazısı tanıtımları yazmakla ilgili bir bölüm olduğunu varsayalım.

Bazı durumlarda Google, tanıtım gönderileriyle ilgili tüm sayfayı size göre sıralar. Bunun nedeni rakibinizin sayfasının %100 bu konuyla ilgili olmasıdır. Ve Google için bu sayfa, daha iyi tanıtımlar yazmak isteyen biri için daha iyi bir UX olabilir. Ama bu değişmek üzere. Bugün, Google tek bir uzun biçimli içeriği 5, 10 ve hatta 100 benzersiz bölüme ayrıştırabilir. Ve her birinin Google’da iyi bir sıralama şansı var. Yani evet, uzun biçimli içerik zaten SERP’lerde bir sıralama avantajına sahipti .

Artık Google tek bir sayfayı farklı bölümlere ayırabildiğine göre, uzun biçimli içeriğin 2021 yılında ve sonrasında SEO için daha da iyi çalışmasını bekleyebilirsiniz.

Öne çıkan snippet’ler için optimize edin

SEMrush’a göre , tüm arama sonuçlarının %6,83’ünde öne çıkan snippet var. Öne çıkan snippetler 1 numaralı noktadan birçok tıklama çalıyor.

İşte bu bölüm bununla ilgili.

Yakın zamanda öne çıkan parçacıklar için sıralamaya öncelik vermeye karar verdim. Ve bir avuç öne çıkan snippet sıralamasından iyi trafik gelirleri elde ettim.

google önce çıkan snippet

Öne Çıkan Snippet fırsatlarını bulun

SEO’daki çoğu şey gibi, ilk adım anahtar kelime araştırmasıdır.

Zaten sıraladığınız anahtar kelimeler veya öne çıkan snippet’e sahip anahtar kelimeler. Şimdiden sıraladığınız anahtar kelimelere odaklanmak neden önemlidir?

Tüm öne çıkan snippetlerin %99,58’i o terim için ilk sayfada yer alan sayfalardandır. Dolayısıyla, henüz ilk 10’da yer almadıysanız, öne çıkan metin parçacığı noktasında sıralama şansınız sıfırdır. Öne çıkan snippet fırsatlarını nasıl bulursunuz?

Ahrefs “Organik Anahtar Kelimeler” raporu sıraladığınız anahtar kelimeleri gösterir ayrıca öne çıkan metin parçacığıda vardır.

Sayfanıza “Snippet Bait” ekleyin

“Snippet bait”, öne çıkan metin parçacığı bölümünde sıralanmak için özel olarak tasarlanmış 40-60 kelimelik bir içerik bloğudur.

Neden 40-60 kelime? SEMrush yaklaşık 7 milyon öne çıkan snippeti analiz etti. Ve en öne çıkan parçacıkların 40-60 kelime uzunluğunda olduğunu tespit ettik.

Öne Çıkan Snippet türleri için biçimlendirin

Listenizdeki her öğe için H2 veya H3 alt başlıklarını kullanın. (Bunun doğru ayarlanıp ayarlanmadığını görmek için HTML kodunuzu manuel olarak kontrol edebilirsiniz)

Google, bu alt başlıkları içeriğinizden çekecek veya bunları hemen öne çıkan snippete dahil edecektir. Tablo Parçacıklarında sıralamak istiyorsanız, Google’un verileri kolayca çekebileceği bir tablo oluşturmanız gerekir.

Görsel Arama Önemi

Görsel aramalar 2021 yılında yükselmeye hazırlanıyor. Google lens 1 milyarkez Pinterest ayda 600 milyon kez arama alıyor.

Türkiye’de tüketicilerin %36’sı zaten görsel aramayı kullanarak alışveriş yaptığını biliyor muydunuz? Resim aramalar ürün fotoğraflarını yansıttığında, tüketici gerçekten ne alacağını biliyor ve görerek tıklıyor. Görsel SEO 2021 yılında daha önemli olacaktır.

Görsel arama hala emekleme aşamasında.

Google Lens’i mobil cihazınızda açın ve odanızın etrafındaki şeyleri taramaya başlayın. Muhtemelen hemen hemen her şeyi tanımlayabildiğini göreceksiniz.

Bugün, Google Lens 1 milyar nesneyi tanımlayabiliyor. Ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bir çok üşengeç insan görsellerle aramak İstiyor. Kullanmaya başladığınızda, görsel aramanın aşağıdakiler için çok yararlı olduğunu hemen fark edeceksiniz:

 • Alışveriş yapmak
 • Talimatlar
 • Önemli noktaları belirleme
 • Yerel işletme incelemeleri
 • Tercüme
 • Tarifler
 • Beslenme bilgisi
 • Çok daha fazlası

google lens

Muhtemelen genç tüketicilerin %62’sinin daha fazla görsel arama teknolojisi istemesinin nedeni budur. Kolay ve hızlı…

Görsel SEO Hala Uygulanmaktadır

Araştırmamız, geleneksel görsel SEO tekniklerinin (görsel dosya adlarını ve alternatif metni optimize etmek gibi) Google Lens sıralamalarına da yardımcı olduğunu buldu.

Ve bu yüksek otorite sayfalarının ve sitelerin Google Lens sonuçları olarak görünme olasılığı daha yüksektir.

Etki Alanı Yetkilisi 2.0

Domain Authority eskiden bağlantılarla ilgiliydi. Artık değil! Google bugün ayrıca sitenizi uzmanlı , yetki ve güvenilirlik temelinde değerlendirmektedir.

EAT olarak da bilinir.

Birçok yönden EAT, Domain Authority 2.0’dır. Ve bu bölümde, bu önemli SEO trendi hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağım. Açık olmak gerekirse: EAT yıllardır kılavuzların bir parçası olmuştur. Ancak EAT artık eskisinden daha önemli bir sıralama faktörü. Örneğin, Google’ın yeni ” Arama Nasıl Çalışır ” raporu, “güvenilir kaynakları” sıralamak istediklerinden bahsediyor.

SEO uzmanı olun ya da biriyle anlaşın

İçeriğinizi yazmak için rastgele serbest çalışanlar tutarsanız, başınız belada demektir. Bunun nedeni, Google’ın kendi alanlarındaki yasal uzmanlar tarafından yazılmış içeriği öne çıkarmak istemesidir. Hatta tıbbi içeriğin sağlık uzmanları tarafından yazılması gerektiğini söyleyecek kadar ileri gidiyorlar.

Google sayfanızda öncelikli olarak ne kadar şeffaf olduğunuza bakıyor.

 • Sayfa hakkında kapsamlı içerik
 • İletişim sayfasının bulunmasının kolay olması
 • Kaynaklara, referanslara ve harici bağlantılar ulaşım
 • Gizlilik politikası ve hizmet şartları
 • Özgün makale ve her makalenin yazar imzaları

Çevrimiçi video şu anda Patlıyor

Aslında, Cisco’ya göre , çevrimiçi video 2022’ye kadar tüm çevrimiçi trafiğin %82’sini oluşturacak.

% 82! Gerçekten etkili bir yüzde

Ve bu hala dünyanın video talebini karşılamayabilir. Her zamankinden daha fazla video olmasına rağmen, HubSpot insanların %43’ünün daha fazla video içeriği istediğini belirtiyor .

Kısacası: Video, dijital pazarlama planlarınızın bir parçası değilse, trafik kaçırıyorsunuz demektir. İşte bu yıl SEO’nuzu geliştirmek için videoyu nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

youtube seo

1. İçeriğinizi Ayrı Bölümlerde Düzenleyin

Açık bölümler, Google’un videonuzdaki içeriği anlamasına yardımcı olur. Bu Google’ın videonuzdan farklı klipleri bir snippet’te kullanmasını kolaylaştırır.

2. Videonuzu SEO için Optimize Edin

Google, videonuzun neyle ilgili olduğunu anlamak için başlığınızı, açıklamanızı ve etiketlerinizi kullanır. Bu nedenle, net bölümleri olan videolar yayınlamanın yanı sıra , videonuzun SEO için optimize edildiğinden de emin olmak istersiniz.

İncelediğimiz 165 videonun %80’ininde başlıklarda bir anahtar kelime içerdiğini bulduk.

3. Bir Transkript sağlayın

YouTube’un otomatik olarak oluşturduğu altyazılar gerçekten iyi ama %100 değil. Bu nedenle, YouTube ve Google’un videonuzun her kelimesini anlama olasılığını artırmak için bir konuşma metni yükleyin.

YouTube, halihazırda dünyanın en büyük 2. arama motorudur.

Jumpshot ve Moz kurucusu Rand Fishkin tarafından yapılan bir araştırmaya göre, YouTube 2. arama motoru konumundadır. Google’un diğer rakiplerini geride bırakmıştır. Kısacası, her zamankinden daha fazla kişi YouTube’da içerik arıyor.

SEO için optimize edilmiş YouTube videoları yayınladığınızda, daha fazla Google mülkü sahibi olacaksınız. Neden? Başlangıç ​​olarak: Tüm Google arama sonuçlarının %55’i en az bir video içeriyor. (bu videoların neredeyse tamamı YouTube’dan.) Ve Google’ın YouTube’un sahibi olduğunu düşünürsek, 2021’de arama sonuçlarında daha fazla YouTube videosu bekleyin.

Ana Arama Amacı

Her anahtar kelimenin arkasında bir amaç vardır. Belki bir şeye bakmaktır. Veya bir şey satın almak. Veya A ürününü B ürünüyle karşılaştırın. Ve içeriğiniz bu arama amacına ne kadar iyi uyarsa, o kadar iyi sıralanır.

Yani ilk adımınız, hedef anahtar kelimenizin Arama Amacını bulmaktır.

Bazen amaç anahtar kelimede saklıdır.

Ama genellikle o kadar açık değildir. Dolayısıyla, çoğu anahtar kelime için, arama sonuçları size o anahtar kelimenin Arama Amacı hakkında bilmeniz gereken her şeyi söyleyecektir.

Örneğin, “protein tozu” gibi bir anahtar kelime alın. Bu terimi arayan biri biraz protein almak isteyebilir. Ya da belki bunun hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorlar. Google’un bu anahtar kelime için ilk sayfasına göre, “protein tozu” arayan çoğu insan bilgi arıyor. Bu yüzden satın alma konuları ilk sıralarda çıkarken, bu kelimede bilgi arayanlar daha fazla sayfa ziyareti yapıyor.

ipucu: Daha iyi bir arama amacı uyumu sağlamak için eski öğelerinizi değiştirebilirsiniz. Sayfa içi SEO’nuzu artırmak için eski içeriklerinizi günümüze uyarlayın.

google arama amacı

Azalan TO’larla Mücadele

Araştırmalarını tamamlayan ünlü bir sektör analizci, mobil aramadaki organik TO’nun 2015’ten bu yana %41,4 düştüğünü ortaya koydu.

Bunun sebebi ise çok basit. Google öne çıkan snippetlerden, Google reklam ve videolara kadar bir çok arama mobile organik aramanın önünde çıkmaktadır. Eğer aranan kelime bu içeriklerde yer alıyorsa, kaydırmaya devam etmeden hemen tıklayarak organik trafiği saf dışı bırakmaktadır.

Web sitenizin açıklama meta etiketlerinin %100 orijinal olduğundan emin olun. URL uzantılarınızda anahtar kelime kullanın. Arama sonuçlarında sitenizi tıklamaya zorlayacak cümleler seçin.

Bu, TO’nuzu yaklaşık %6 oranında artırabilecek 2 dakikalık basit bir adımdır.

 

Son Sözler: Hızlı SEO İpuçları

Bu bölümde size şu anda harika çalışan birkaç hızlı kazanma taktiği göstereceğim. Bahsedeceklerim kısa ve çok bilinen yöntemlere ektir.

 • Araştırma İçeriği yayınlayın.
  Blogcular ve gazeteciler verileri Seviyor.
 • Görsel İçerik Oluşturun.
  (Özellikle “Konsept Görselleri”)
  Tıpkı video gibi, görsel içerik de hızla büyüyor.
 • SEO için Podcast Gösterisi Notlarınızı Optimize Edin
  pdcast yaygınlaşmaya başladı.

Yayınladığınız içerik merkezleri, esasen belirli bir konuyu kapsayan bir dizi ilgili içeriktir.

Ancak rastgele blog gönderilerini birbirine bağlamak yerine, bunları tek bir merkezde toplayın.

Ve son olarak hub için bir hub ana sayfası oluşturun. Bu merkezler, sitenizin SEO’su için çifte görev yapar.

daha fazlası için: https://best4you.com.tr

1 Yorum

 1. […] Web siteniz için anahtar kelime araştırması yaparken, arama amacının dikkate alındığından emin olun. Ticari sorguları hedefleyen bilgilendirici sayfalar oluşturmak için hiçbir neden yoktur. Bu, ciddi bir kaynak israfıdır. Bunun yerine, anahtar kelimelerinizi amaca göre ayırın ve bunları ilgili sayfalarla eşleştirin. Anahtar kelime bulmak için Google kullanın. Sizi kullanıcıların aradığı sorgulara yönlendirecektir. Daha fazla SEO ayarı için https://best4you.com.tr/seo-search-engine-optimization-en-iyi-arama-motoru-optimizasyonu/ […]

Yoruma kapalı.