Anahtar Kelimeler Nasıl Araştırılır: Adım Adım SEO Rehberi

24
165
anahtar kelime nasıl araştırılır adım adım seo
anahtar kelime nasıl araştırılır adım adım seo

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/upusmtas/best4you/wp-content/plugins/custom-twitter-feeds/inc/CtfFeed.php on line 1856

Siz adım adım SEO rehberi ararken, diğer google kullanıcıları bu makaleyi çoktan okudular. Geç kaldığınızı düşünüyorsanız, bu düşünceden kurtulun. Çünkü her ne kadar yöntem bilirlerse bilsinler, iş sizin beyninizde bitiyor. Siz daha akıllısınız ve yöntemleri daha verimli kullanıcağınıza eminim.

Bu ziyaretçinin bir dahaki sefere sitenize gelmesini sağlamak için, anahtar kelimeleri dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir. Ve ardından içeriğinizi ve sayfalarınızı bu ifadelerle hizalamanız gerekir.

Arama sonuçlarında sıralama, düşündüğünüz kadar karmaşık veya gizemli değildir. Bir sayfanın sıralanabilmesi için alaka düzeyini belirtmesi ve web sitesinin kendisinin arama motorlarının gözünde yetkili olması gerekir.

Herşey anahtar kelimeyle başlar. Anahtar kelime araştırması, sıralamaya giden yolda ilk adımdır.

Ve eğlenceli. Anahtar kelime araştırması, milyonlarca insanın zihnini okumak gibidir. Dakikalar içinde öğrenebileceğiniz şeyler gerçekten şaşırtıcı.

 • İnsanlar gerçekten ürününüze veya hizmetinize ne diyor?
  Jargon kullanmaktan kaçının ve akılda kalan ifadeleri kullanmaya başlayın.
 • Kitleniz hangi yanıtları ve bilgileri arıyor?
  İçerik pazarlamanızı ilgili konular ve ifadelerle uyumlu hale getirin.
adım adım seo

Anahtar Kelimeler Nasıl Araştırılır: Adım Adım SEO Rehberi

Son 20 yılda yüzlerce müşteri için binlerce kelime öbeği araştırdık. Burada, dijital pazarlamanız için anahtar kelimeleri nasıl araştıracağınızı öğrenmenize yardımcı olmak için bu tek kılavuza en iyi tavsiyemizi koyduk.

Anahtar kelime seçmenin temel kriterleri

İdeal anahtar kelime üç kutuyu kontrol eder: İnsanlar onu arıyor (arama hacmi). Web sitenizin diğer sitelere (rekabet) göre gerçekçi bir sıralama şansı vardır. Ve son olarak, ifade, sattığınız ürünle açıklanır veya içerik misyon ifadenizle uyumludur.

Karmaşık gelebilir, ancak hacim, rekabet gücü ve açıklamanız diğerlerinden farklı olmalıdır ve daha iyi ifade etmelidir.

 • Arama hacmi:
  Bu, anahtar kelimenin popülerliğidir. İnsanlar onu mu arıyor? Çok mu yoksa biraz mı? Trend yukarı mı aşağı mı? Hiç kimse aramıyorsa, bir ifadeyi hedeflemek işe yaramaz.
 • Zorluk:
  Sayfanızın kelime öbeği sıralamasında yer alma olasılığı nedir? İfade için sıralanan diğer sayfalar sizinkinden çok daha iyi mi? Sıralama şansınız yoksa bir cümleyi hedeflemek işe yaramaz.

Amaç, çok az arama (görünmez) veya çok fazla rekabet (imkansız) ile ifadeleri diskalifiye etmektir. Daha fazlası için blog yazılarımızı ziyaret edin.

Arama amacı ve sayfa türlerinin adım adım SEO için önemi

Anahtar kelime araştırmasının ayrıntılarına girmeden önce, arama amacı türlerini inceleyelim. Doğru anahtar kelimeyi bulma ve hedefleme amacını anlamamız gerekir.

Üç ana niyet türü vardır:

Bilgi sorguları

Bu potansiyel ziyaretçiler araştırma yapıyor ve cevaplar arıyor. Bir soruları veya sorunları var. Bunlar soru işareti anahtar sözcükleridir.

Örnekler: “mikroskop hücreleri görebilir mi” ve “mikroskop ampulünün nasıl değiştirileceği”.

 • Sayfa türü : İçerik pazarlama programları, arama optimizasyonlu blog gönderileriyle bu ifadeleri hedefler. Bu saf TOFU’dur (huni üst kısmı). Bu sayfalar genellikle ultra yüksek hemen çıkma oranlarına sahiptir.
 • Dönüşüm : Para harcamak istemiyorlar. Dönüştürürlerse, muhtemelen bir e-posta abonesidir. Bunlar, e-posta listenizi büyüten sayfalardır . Ayrıca en çok bağlantıyı da çekerler .

İşlemsel sorgular

Bu potansiyel ziyaretçiler hem problemin hem de çözümün farkındadır. Yardım arıyorlar. Bu anahtar sözcükler hizmetle ilgilidir, bir ürün türü veya bir işletme kategorisinin adıdır. Bunlar dolar işareti anahtar sözcükleridir.
Örnekler: “USB mikroskobu” ve “mikroskop değiştirme ampulleri”

 • Sayfa türü : Hizmet sayfaları ve e-ticaret ürün katalogları bu ifadeleri hedefleyebilir. Bu sayfalar yalnızca sıralamak için yazılmamış, aynı zamanda dönüştürmek için oluşturulmuştur.
 • Dönüşüm : Harekete geçerlerse, yeni bir potansiyel müşteriniz veya müşteriniz olur. Bunlar, dönüşüm hunisi dönüşümlerinin alt kısmıdır.

Navigasyon sorguları

Bu ziyaretçiler temelde sadece bir web sitesine girmeye çalışıyorlar. Web adresini hatırlasalardı, markayı aramak yerine adres çubuğuna yazarlardı.

Örnek: “Jidarfence çim çit fiyatları

Bu ifadeler genellikle SEO’lar tarafından göz ardı edilir. Aslında, bazı arama optimizasyonu uzmanları size SEO’nun amacının markasız anahtar kelimeler için ziyaretçi çekmek olduğunu söyleyecektir. Ancak, markalı sorgular için anahtar kelime araştırması, genellikle bir içgörü altın madenidir . Ve markanız için Google arama sonuçları sayfası gerçekten sizin “diğer ana sayfanız”dır.

Araştırmalar , tüm internet aramalarının %80’inin bilgi amaçlı, %10’unun işlemsel ve kalan %10’unun gezinme amaçlı olduğunu göstermektedir. Dikkat, bu yeni bir araştırma değil. Daha iyi verileriniz varsa lütfen bize bildirin.

Artık anahtar sözcüklerin ziyaretçiler, sayfalar ve dönüşümlerle nasıl uyumlu olduğunu bildiğimize göre, sitenin yapısını ve site haritanızın bir anahtar kelime stratejisine nasıl uyduğunu düşünmek için bir dakikanızı ayırın.

İyi planlanmış bir web sitesinde, birçok kelime öbeğine yönelik birçok sayfa bulunur. Anahtar kelime araştırmacısı, her şeyin sayfalar ve kelime öbekleriyle ilgili olduğunu anlar.

Her anahtar kelime bir rekabettir. Her sayfa potansiyel bir rakiptir

Tüm sayfaların anahtar kelime fırsatlarına sahip olmadığına dikkat edin . Ve bu farklı türdeki sayfalar, farklı türdeki ifadeleri hedefler.

 • Ana sayfa , genellikle genel işletme kategorisi olmak üzere en rekabetçi anahtar kelimeyi hedefler
 • Üst düzey sayfalar daha genel anahtar sözcükleri hedefler
 • Daha derin iç sayfalar daha spesifik ifadeleri hedefler
 • Hakkında ve İletişim , diğer birçok sayfayla birlikte bir anahtar kelimeyi hedeflemez
 • Blog , tüm bilgi amaçlı sorguları alır

Artık amaç, anahtar sözcükler ve sayfalar arasındaki uyum hakkında bir fikir sahibi olduğumuza göre, en önemli anahtar sözcük verilerini göz önünde bulundurarak anahtar sözcüklerin nasıl araştırılacağına ilişkin ayrıntılara bakalım:

Arama hacmini kontrol edin

Kimse aramıyorsa, ne anlamı var?

Her ay kaç kişi bu ifadeyi arıyor? Bu, “arama hacmi” olarak bilinir ve anahtar kelime araştırmasında önemli bir kriterdir.

Ödülün boyutudur.

Bir anahtar kelime için daha fazla talep, daha fazla potansiyel trafik. SEO yazılımınızdaki herhangi bir kelime öbeği için aylık arama tahmini görebilirsiniz.

Ücretli bir anahtar kelime araştırma aracı aboneliğiniz yoksa arama hacmini kontrol etmek için Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanabilirsiniz. Önce bir hesap oluşturmanız gerekecek.

Düşük hacimli anahtar sözcükleri hedeflemek mantıklı mı? Çok düşük ne kadar düşük? “Popüler olmayan bir ifadeyi” hedeflemeli misiniz?

Ultra düşük arama hacmine sahip anahtar sözcükler için durum

SEO araçları, yalnızca belirli bir kelime öbeğine olan talebi gösterdikleri için bir sayfaya gelen potansiyel trafiği büyük ölçüde hafife alır. Gerçekte, bir kelime öbeği için üst sıralarda yer alan herhangi bir sayfa, aynı zamanda yakından ilişkili birçok kelime öbeği için de sıralanır.

Size bir sır vermem gerekirse, arama hacimlerini 10 ile çarpın. Yani bir kelimede arama hacmi 100 ise ayda 1000 kişinin aradığı bir kelimedir. Ortalama buna göre rotanızı çizebilirsiniz.

Ancak bu, kimsenin bu ifadeyi aramadığı anlamına gelmez. Araçlar hiçbir veri göstermese bile, bir yerlerde hala o konuyu arayan birinin olması muhtemeldir. Ve bu talebin kanıtını aramak için başka yerler de var.

Google Arama’nın kendisi kontrol etmenin harika bir yoludur. Düşündüğünüz ifadeyi yazın, ardından dönüş tuşuna basmayı bırakın. Anahtar kelime önerilerini görüyor musunuz? Google tarafından öneriliyorsa, insanlar onu arıyordur.

Hedeflenecek ifadeler için fikir mi alıyorsunuz? Alfabenin her harfini yazmak yerine, anahtar kelime fikrinizi bu Anahtar Kelime Aracına girerek , alfabenin bir sonraki harfini 26 kez yazmışsınız gibi önerilen yüzlerce kelime öbeğini görebilirsiniz. YouTube, Bing, Amazon ve eBay tarafından önerilen ifadeleri de görebilirsiniz.

İnsanların onu aradığına dair HERHANGİ bir kanıt bulabilirseniz

“Uzun kuyruklu anahtar kelime”, beş veya daha fazla kelimeden oluşan bir hedef anahtar kelimedir. Bu ifadeler neredeyse her zaman kısa anahtar kelimelerden daha az aylık aranır. Daha uzun anahtar sözcüklerin arama hacmi daha düşüktür .

Ancak bu kişi muhtemelen araştırmalarının derinliklerinde. Karar vermeye yaklaşıyor olabilirler. Bildiğimiz gibi, her anahtar sözcük, arayanın amacını belirtir. Daha uzun anahtar ifadeler, daha güçlü niyeti gösterir .

Çok özel bir kelime öbeği arayan ziyaretçinin, bir web sitesine girdikten sonra harekete geçme olasılığı daha yüksektir. Sizi buldukları için heyecanlanmış olabilirler. Daha uzun anahtar kelime öbekleri daha yüksek dönüşüm oranlarına sahiptir.

Akıllı SEO, arama hacmi düşük görünse bile daha uzun, sıralaması daha kolay, daha yüksek dönüşüm oranı ifadeleri hedefleme fırsatlarını arar.

NOT: Tek bir kelime sizin için gereksiz ve mantıksız olacaktır. Çünkü o kelimenin yanına çok fazla kelime eklenerek amaç belirlenir. Amacı sizin sitenizde bulamazsa, muhtemelen başka bir aramada sizi tercih etmeyecektir.

Mevsimlik trendler ile adım adım SEO kelimeleri

Yukarıda bahsedilen araçlar, yalnızca talebin anlık görüntüsünü, son on iki aya dayalı tahmini aylık arama hacmini gösterir. Arama hacminin zaman içindeki gelgitini ve akışını göstermezler. Konulara ve anahtar kelimelere yönelik talepler de sürekli değişiyor.

Ancak Google Trendler , bir grafikte arama talebini gösterir:

 • Zaman içindeki eğilimler
 • mevsimsellik
 • Beş cümleye kadar karşılaştırmalar
 • Coğrafi tercihler

Google trendleri, anahtar kelimelere mevsimsel ilgiyi de açıkça göstermektedir. Burada, tatil sezonunda bir cümlenin nasıl talepte arttığını, diğerinin olmadığını kolayca görebilirsiniz.

Düşündüğünüz ifadeleri arayın

Bir SEO uzmanının anahtar kelime araştırması yapmasını izleyin ve seçenekleri değerlendirirken SERP’lere (arama motoru sonuç sayfası) dikkatlice bakarak araçlar ve arama motoru arasında hızla ileri geri atladıklarını göreceksiniz.

Potansiyel bir ifade bulun…

Arayın…

Arama sonuçları sayfasını tarayın…

Başka bir potansiyel ifade bulun…

Kişiselleştirilmiş arama sonuçlarına dikkat edin.

Bazı arama sonuçları sayfaları reklamlar, resimler, yanıt kutuları ve diğer özelliklerle doludur. Bunlar, yüksek sıralamalı sayfaları aşağı iterek, sıralama yapsanız bile bir arama yapanın sayfanıza tıklama olasılığını azaltır.

SEO Yeniliklerine ve google güncellemelerine ayak uydurun.

İçerik için hangi biçimler sıralanıyor?
Arama sonuçları ürünlerle dolu mu? Görüntüler? Haberler? Videolar?

SERP özellikleri, Google’ın, arama yapan kişinin bilgi ihtiyaçlarını karşılamak için en uygun olduğuna karar verdiği içerik biçimlerine ilişkin ipuçlarıdır. Hedef anahtar sözcükler ve içerik biçimleriyle ilgili kararlara rehberlik edebilirler.

Arama sonuçlarında videolar görürseniz, bu anahtar kelimeyi hedeflemek için normal bir web sayfasıyla birlikte bir video oluşturmalısınız.

Bir harita görüyor musun?

Altında işletmelerin listesinin yer aldığı bir harita (“yerel 3’lü paket” olarak bilinir) görürseniz, coğrafi olarak özel bir anahtar kelime düşünüyorsunuz demektir.

Rekabeti tahmin edin

Birinin ifadeyi aradığını doğruladınız. Şu anda ifade için neyin kazandığına yakından baktınız. Sonra sıralama olasılığımızı değerlendireceğiz. Rekabeti ve anahtar kelime zorluğunu kontrol etme zamanı.

Bu, daha zorlu dijital pazarlama becerilerinden biridir. Bu zor ve kesin olmayan bir bilimdir. Birazdan, herhangi bir ifadenin zorluğunu hızlı bir şekilde kontrol etmek için SEO yazılımının nasıl kullanılabileceğini göstereceğiz.

Ama sağduyu ile başlayacağız.

Sadece ifadeyi arayın ve arama motoru sonuç sayfasına bir göz atın. Bu üç şeyden herhangi birini görürseniz, ifade muhtemelen rekabetçidir:

 1. Çok sayıda reklam
  Sayfanın üstünde dört ve altta üç tıklama başına ödeme (PPC) reklamı varsa, bu, başkalarının anahtar kelimenin değerli olduğunu zaten belirlediği anlamına gelir.
 2. Ünlü markalar
  üst sıralarda yer alıyor Üst sıradaki siteler popüler, iyi bilinen siteler ise, zor olacak. Bir zaman makinesi icat etmedikçe, Wikipedia veya Amazon’u geçemezsiniz. İlk üç veya beş site güvenilir, saygın web siteleri ise, çok sayıda bağlantı popülerliğine ve dolayısıyla güçlü etki alanlarına sahip olacaklardır. Ciddi zaman ve kaynaklara odaklanmadan rekabet etmeniz pek olası değildir.
 3. Aradığınız ifade bağlantılardadır
  En üst sıralarda yer alan siteler bağlantının başında hedef anahtar kelimeye sahipse, bu sitelerin sayfa başlıklarının başında bu sitelerin sahiplerini gösteren anahtar kelimeler olması muhtemeldir. SEO’yu anlayın. Anahtar kelimeniz muhtemelen daha zor olacak, ancak mutlaka imkansız değil.

SEO hiçbir zaman adil bir mücadele olmadı.

Başarılı bir anahtar kelime seçmenin anahtarı, kendi seviyenizde veya altında rekabet etmektir. SEO’yu bir yarış olarak düşünün.

Günümüzde arama optimize ediciler, SEO yazılım şirketleri tarafından oluşturulan proxy ölçümlerini kullanıyor. Bu şirketler Google PageRank’i kendi formüllerini kullanarak tahmin ediyor. Hepsi 1-100 arası bir ölçek kullanır.

İşte daha popüler araçlardan bazıları:

 • Moz: Etki Alanı Yetkilisi
 • SEMrush: Yetki Puanı
 • Alexa: Rekabet Gücü
 • Ahrefs: Etki Alanı Derecelendirmesi

Tabiki bu araçlardan tam olarak yararlanmak istiyorsanız, aylık üyelik almalısınız.

Anahtar kelime zorluğunu kontrol edin

SEO araçları, diğer yüksek dereceli sayfaların yetki düzeylerini anahtar kelime zorluğu adı verilen, kontrol edilmesi kolay bir metrikte birleştirerek bunu kolaylaştırır.

Anahtar kelime zorluğu, temel olarak, belirli bir kelime öbeği için tüm yüksek dereceli sayfaların ortalama otoritesidir. Bunu şu raporlarda bulabilirsiniz:

Anahtar Kelime Planlayıcı, size reklam maliyeti hakkında bir fikir vermek için tıklama başına ödeme (PPC) rekabetini gösterir. SEO ile alakası yok.

Sonuç olarak, sıralama savaşı, web sitesine karşı web sitesine değil, sayfaya karşı yapılır. Bu, belirli sayfamızın otoritesine karşı kendi özel sayfamızın otoritesidir. 

Son Sözler;

Adım adım SEO için bir hedef arama terimi seçtiniz. Yaptıklarımızı gözden geçirelim ve bundan sonra ne yapacağımızı düşünelim:

 • Cümlenin amacını dikkatlice düşündünüz
 • Arama hacmine baktınız ve bazı talep kanıtları buldunuz
 • Rekabeti ve ifadenin zorluğunu araştırdınız
 • İfade için geçerli arama sonuçları sayfasını incelediniz
 • Yakından ilgili cümleleri topladınız
 • Site haritanıza veya içerik stratejinize uyan tek bir URL oluşturmayı planlıyorsunuz
Twitter akışı şu anda kullanılamıyor.

24 YORUMLAR

 1. Good post! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing

 2. Sitenizin tasarımı da içerikleriniz de harika, özellikle içerikleri adım adım görsellerle desteklemeniz çok başarılı emeğinize sağlık.

 3. çok başarılı ve kaliteli bir makale olmuş güzellik sırlarım olarak teşekkür ederiz.

 4. Herkese merhaba, çünkü bu web sitesinin gönderisini düzenli olarak güncellenecek şekilde okumaya gerçekten hevesliyim. Hoş şeyler taşır.

 5. Her şey nasıl, her şey nasıl, sanırım her biri daha fazlasını alıyor
  bu web sitesinden ve görüşleriniz titiz
  yeni ziyaretçiler için tasarlanmıştır.

 6. I do not even understand how I ended up here, but I assumed this publish used to be great SEO

 7. For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be renowned, due to its quality contents.

 8. mIRC | WebChat! | Shop-Store | Rss Feed | SEO TOOL | Short Links | BackLinks Generator

 9. Good post! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing

 10. Thanks for the informative and helpful post, obviously in your blog everything is good..

 11. Pretty! This has been a really wonderful post. Many thanks for providing these details.

 12. Very well presented. Every quote was awesome and thanks for sharing the content. Keep sharing and keep motivating others.

 13. Good post! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing

 14. I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 15. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

Yoruma kapalı.